روش های تشخیص آبستنی در میش

 

 

 اهمیت تشخیص آبستنی وروش های آن در میش    

    یکی از راهکارهای مدیریتی در گله میش داشتی تشخیص آبستنی در میش ها است که می تواند شما را در تصمیم گیری های مربوطه نظیر درصد موفقیت در آبستنی گله، حذف به موقع ماده های قصری که مشکلات تولید مثلی دارند و همچنین خرید میش های آبستن جدید ، جلوگیری از کشتار و ذبح میش و ماده های آبستن ، اقدام جهت ابستن سازی مجدد میش ها و در نهایت افزایش حداکثر بهره برداری از بره زایی و سوددهی گله اشاره کرد . چراکه اگر میش ها در ازای خوراک مصرفی به طور موفق آبستن نشوند باعث ضرر و کاهش سوددهی گله خواهد شد .

 

    از این رو می توان  گفت یکی از چالش های اصلی در مدیریت گله داشتی تشخیص بارداری در گوسفندان است لذا در این مقاله به اختصار به شرح و توضیح روش های تشخیصی پرداخته و مزایا و معایب آن ها را بر می شماریم:

 

طریقه تشخیص میش های آبستن چگونه است ؟

روش اول : روش های آزمایشگاهی و تعیین سطح هورمون هایی مثل پروژسترون

این روش عمدتا در سن یک ماهگی قابل استفاده است از این رو ضریب موفقیت را افزایش می دهد چرا که در زمان کوتاه تری میتوانیم آبستنی را تشخیص دهیم . و از طرفی نتایج به دست آمده از این روش بسیار قابل اعتماد است. و باعث صرفه جویی در هزینه ها میگردد. از معایب این روش میتوان به محدود بودن دسترسی به این متد اشاره کرد .

روش دوم : سونوگرافی

استفاده از دستگاه سونوگرافی در سنین دوماهگی به بعد بیشترین بازده را دارد در مقایسه با روش تشخیص آزمایشگاهی دسترسی راحت تر می باشد اما بزرگترین چالش در این روش احتمال خطای زیاد در نتایج به علت خطای متخصصان و کاربر یا قدیمی بودن دستگاهها می باشد . لذا می بایست پیش از اقدام به این روش برای انتخاب خدمات سونوگرافی تحقیق زیاد انجام دهیم .

سونوگرافی در میش ها به روش رکتال ( واژنی ) و شکمی انجام می شود. روش رکتال نتایج قابل اعتماد تری را ارائه می دهد اما در صورت عدم کاربر متخصص می تواند باعث آسیب به دام آبستن گردد.

روش سوم : تشخیص سنتی

این روش در سن حدودا سه ماهگی به بعد با لمس زیر و اطراف پستان توسط دامداران با تجربه امکان پذیر است

معمولا از سه ماهگی به بعد پستان ها دیگر حالت خشک بودن را نداشته و کمی متورم می شوند و در چهار ماهگی این تورم کاملا مشخص است در ماه آخر شکم گوسفند و بز آبستن مشخص و متورم است. چند روز مانده به زایمان دام ، کاملا پستان ها پر متورم و سفت می باشد .